Rewolucyjne rozwiązania w technologiach energooszczędnych

Kategoria: Energetyka
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-09-2012 r.

Stosowane obecnie na rynku technologie budowlane pozwalają na całkowite uniezależnienie w zakresie produkcji energii od zewnętrznego wytwórcy, który dostarcza nośniki do poszczególnych obiektów za pośrednictwem tradycyjnej sieci. Tutaj wykorzystuje się rozwiązania z zakresu tzw. trigeneracji, a więc łącznej produkcji prądu, ciepła i chłodu przez sam – specjalnie do tego zaprojektowany budynek.

To rozwiązanie rewolucyjne, które umożliwia nie tylko ogromną swobodę w zakresie produkcji i późniejszego korzystania z nośników energetycznych. Dzięki całkowitemu uniezależnieniu od zewnętrznych producentów, technologia zastosowana w budynku pozwala na wytwarzanie energii, która jest tańsza i nie obciąża użytkowników dodatkowymi kosztami, np. dystrybucji i przesyłu.

W tym ostatnim przypadku ważne znaczenie mają także kwestie związane z ograniczeniem strat, co daje w konsekwencji większą efektywność nośników energetycznych. Nowatorski system tzw. trigeneracji stanowi niejako wyższy szczebel rozwoju technologicznego w stosunku do wykorzystywanego już od dawna procesu kogeneracji. Ten ostatni polega na wspólnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w zakładach elektrociepłowniczych (co również daje niższe koszty, szczególnie z punktu widzenia obróbki cieplnej w trakcie spalania surowców).

System trigeneracji idzie jednak dalej i pozwala – w ramach jednego procesu technologicznego – na produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Nośniki można również produkować na miejscu, co daje ogromne możliwości ich wykorzystania w sposób najbardziej optymalny.

Jest to szczególnie ważne rozwiązanie w przypadku budynków biurowych, które – dzięki zastosowaniu różnych systemów, w tym wentylacji o bardzo wysokiej wydajności – mogą również odzyskiwać ciepło, które ponownie jest wykorzystywane w obiegu energetycznym.

Budowa samowystarczalnych obiektów, które produkują w ten sposób energię to także istotny krok w kierunku wdrażania unijnych procedur, która stawiają na działania proekologiczne i ochronę środowiska naturalnego.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 41433 )
Array ( [docId] => 41433 )