Sintra - miasto z dala od lizbońskiego hałasu

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-09-2012 r.

Leżące niedaleko Lizbony miasteczko Sintra to miejsce dla osób wyzutych do cna z tolerancji do miastowego zgiełku. Jeśli potrzebujecie odpoczynku w magicznym miejscu, Sintra czeka z otwartymi ramionami. Tajemnicza, zielona, najpiękniejsza wiosną i jesienią... Na poprawę humoru oferuje słodką przekąskę - specjalność miasta - queijados. Pycha!

Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek powstało dzięki kolekcjonerowi Joao Arbues Moreiry. Od dzieciństwa jego pasją było zbieranie zabawek. Często dostawał je od rodziny, a w szczególności od babci. Były one dla niego nie tylko źródłem radości. Traktował je zarówno jako rzecz z drugim dnem, którą trzeba odkryć, jak i przedmiot pozwalający mu marzyć.

W założonym z czasem muzeum zgromadził 40 tysięcy zabawek z całego świata. Niektóre z nich liczą nawet 3 tysiące lat. W jego kolekcji nie brak także zabawek najnowszej technologii, choć większe wrażenie, według mnie, robią te starsze - niecodzienne. Muzeum rozmieszczone jest na czterech piętrach, z czego kolekcja zabawek zajmuje dwa z nich. Na trzecim piętrze znajduje się tzw. "klinika", w której naprawia się popsute zabawki. Eksponatów jest tak dużo, że aż trudno wymienić ich skład. Samochodziki, kolejki, koniki na biegunach, motocykle, samoloty, ołowiane żołnierzyki, typowo portugalskie zabawki... I nie trudno przypomnieć sobie błogie dzieciństwo.

Pałac Narodowy

Charakterystycznym znakiem pałacu jest przede wszystkim nieregularny kształt. Wynika to z faktu, że jego budowa trwała kilka wieków. Budynek główny powstał pod koniec XIV wieku, reszta natomiast została dokańczana w XVI wieku.

Na uwagę zasługują zdobiące jadalnię czyli tak zwaną Salę Arabską, Salę Syren i kaplicę azulejos - hiszpańskie i portugalskie płytki do wykładania ścian wewnątrz budynku. Nie można także nie zwrócić uwagi na plafon w Sali Szaf z herbami szlacheckich rodzin portugalskich z XVI wieku oraz plafon w Sali Srok, jak sama nazwa wskazuje - przedstawiający sroki. Jego powstanie związane jest z pewnych incydentem, dotyczącym króla Jana I.

Park Pena

Park Pena zajmuje obszar 200 hektarów, skąd też niemożliwością jest zgłębienie wszystkich jego tajników. Nie trzeba jednak przemierzyć całego parku, by poczuć jego klimat. Tworzy go nie tylko egzotyczna roślinność, ale przede wszystkim usytuowanie na paśmie górskim Serra de Sintra.

Oprócz rosnących tu rzadkich gatunków roślin, sednem tego miejsca jest umiejscowiony na jednym ze wzgórz Pałac Pena.

Pałac Pena

Powstał w połowie XIX wieku z inicjatywy króla Ferdynanda II. Został wybudowany na miejscu XVI-wiecznego klasztoru Hieronimów. Oryginalność nadają temu romantycznemu pałacowi odważne pastelowe kolory oraz mieszanka stylów: nowoczesny, mauretański, gotycki , manueliński, renesansowy i barokowy.

Wnętrze pałacu udekorowane jest na zasadzie kontrastu. Umeblowanie pokoi i salonów, typu masywne ciężkie meble, sofy i stiuki, charakteryzuje styl XIX-wieczny. Zupełnie odmienny wygląd ma na przykład kaplica z alabastrowo - marmurowym ołtarzem. Możemy tu także podziwiać wirydarz czyli ogród umieszczony między zabudowaniami, wykonany w stylu manuelińskim.

Do pałacu prowadzi droga przez gęsty las po stromych brzegach, co sprawia, że pałac ten staje się obiektem jeszcze bardziej tajemniczym i niedostępnym.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28864 )
Array ( [docId] => 28864 )