Co zrobić gdy dziecko ma koślawe kolana

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

O kolanach koślawych mówimy wówczas, gdy kąt pomiędzy udem a podudziem jest większy niż dziesięć stopni. Stan, w którym kąt ten wynosi poniżej dziecięciu stopni nazywamy koślawością fizjologiczną. Inną miarą koślawości jest zmierzenie odległości między kostkami przyśrodkowymi. Wynik powyżej pięciu centymetrów sugeruje wadę kończyn dolnych.

Koślawość może dotyczyć jednej lub dwóch kończyn. Druga sytuacja jest spotykana znacznie częściej, wtedy kończyny dolne przybierają charakterystyczny wygląd przypominający literę X. Osoba mająca kolana koślawe, stojąc z wyprostowanymi kolanami, nie może złączyć stóp.

Przyczyn koślawości kolan jest wiele. Do najważniejszych zaliczyć można krzywicę, stopę płasko-koślawą oraz urazy i choroby stawu kolanowego.

Ważne, aby rozpoznać tendencję do koślawienia kolan jeszcze przed utrwaleniem się wady. W takim momencie profilaktyka i leczenie zachowawcze przynoszą najlepsze rezultaty. Gdy zauważysz u swojego dziecka koślawienie kolan, zwróć się o pomoc do lekarza. On stwierdzi czy Twoje dziecko ma wadę kończyn dolnych i w razie potrzeby skieruje na rehabilitację.

Zwróć uwagę, by Twoje dziecko nie przebywało długo w pozycji stojącej ani w tak zwanym siadzie „W”, czyli sytuacji, gdy dziecko siedzi między piętami w siadzie klęcznym. Zdecydowanie lepszą pozycją jest siad skrzyżny.

 

W leczeniu zachowawczym stosuje się gimnastykę korekcyjną oraz wkładki suponujące i obuwie z podwyższonym obcasem. Gdy wada jest duża i utrwalona, może konieczne stać się przeprowadzenie osteotomii korekcyjnej.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29057 )
Array ( [docId] => 29057 )