Czym jest LCA

Autor: Czapla Agata
Data: 22-10-2012 r.

Degradacja środowiska jest coraz poważniejszym problemem, który w konsekwencji negatywnie wpływa nie tylko na przyrodę, ale też na nasze życie. Poszukiwane są coraz to nowsze metody walki z tym problemem. Jedną z nich jest LCA.

Czym jest LCA (Life Cycle Assessment)? Jest to technika, mająca z zastosowanie w różnych procesach zarządczych, w tym wypadku także w ekologii. Jej celem jest ocena potencjalnych zagrożeń środowiska. Co bardzo ważne, istotą tej metody jest nie tylko skupienie się na wyniku końcowym, ale także – a może przede wszystkim – oszacowanie i ocena konsekwencji całego procesu dla środowiska naturalnego. Polega to na wzroście efektywnego zużycia zasobów i zmniejszeniu obciążeń środowiska.

Etapy LCA

Cały proces dzieli się zasadniczo na trzy etapy:

  1. Zidentyfikowanie i ocena potencjalnych zagrożeń dla środowiska, czyli zużytych materiałów, energii, emisji i odpadów wprowadzanych do środowiska.
  2. Oszacowanie potencjalnego wpływu tych obciążeń.
  3. Zanalizowanie dostępnych opcji, dzięki którym te obciążenia mogłyby być zmniejszone.

Ta metoda to nie tylko pomysł na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko i próba jego ochrony. To także prawo, które nas wszystkich obowiązuje. Informacje o stosowaniu LCA bowiem znajdują się między innymi w ustawie Prawo Ochrony Środowiska czy Polityce Ekologicznej Państwa. W wielu dokumentach UE znajdują się postulaty o konieczności stosowania LCA.

 

Kiedy stosujemy LCA

Analiza z wykorzystaniem techniki LCA może być użyteczna przy podejmowaniu decyzji w przemyśle, organizacjach rządowych i pozarządowych, marketingu (dotyczącym np. oświadczeń środowiskowych, schematów eko-etykietowania lub deklaracji środowiskowych wyrobów) wyborze istotnych wskaźników oceny efektów działalności środowiskowej.

Technika LCA może być wykorzystywana nie tylko do oceny aspektów środowiskowych związanych z wybranymi systemami wyrobów i usług, ale przede wszystkim do określenia sposobu zmniejszania zagrożenia środowiska naturalnego.

Agata Czapla


Zobacz także:

Czapla Agata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29771 )
Array ( [docId] => 29771 )