Kredyt studencki dla przyszłych lekarzy

Kategoria: Zarządzanie
Data: 14-07-2022 r.

Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych został uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. O preferencyjne kredyty studenckie można składać wnioski już w lipcu. Bankiem, który wspomaga przyszłych lekarzy jest Bank Pekao S.A. 

Kredyty studenckie mają pomóc przede wszystkim osobom, których nie stać na płatną edukację. Nie dotyczy to jedynie studiów otwierających drogę do kariery lekarskiej. To również studia wyższe, kształcące ratowników medycznych i pielęgniarki. Minister Zdrowia zaznaczył, że nie da się wprowadzić rozwoju służby zdrowia bez odpowiedniego personelu. Nowe szpitale, nowoczesny sprzęt, technologie i leki - wszystko jest ważne, ale elementem koniecznym jest odpowiednio wykwalifikowany personel. 

 

Płatne studia medyczne to nie lada wydatek. Aby zwiększyć szanse dla potencjalnych lekarzy powstał więc Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych, który - w formie preferencyjnych kredytów - pomoże zwiększyć liczbę studentów, a tym samym zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce. 

Kto może skorzystać z kredytu? 

Nie każdy będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. Kredyty studenckie są dostępne dla osób:
1) które wybrały płatny kierunek medyczny
2) studiują na polskich uczelniach wyższych
3) dla których językiem wykładowym jest język polski.

Ważne: Kredyt mogą otrzymać również osoby, które rozpoczęły studia wcześniej niż w roku akademickim 2022/23.

Na jakie wsparcie można liczyć? 

Wysokość kredytu to 20 tys. zł na semestr. Trzeba jednak złożyć wniosek - na nadchodzący rok akademicki i na kolejne lata. Studenci chcący wykorzystać kredyt na opłaty poniesione już w roku akademickim 2022/22 mogą liczyć na maksymalnie 18 tys. zł na semestr i ta stawka  jest dla nich zarezerwowana już do końca studiów. 

Konieczny jest wniosek

Wniosek o kredyt należy złożyć osobiście w dowolnym oddziale Banku Pekao S.A. Procedura kredytowania jest maksymalnie uproszczona, bowiem przyjęto założenie, że po zakończeniu studiów dana osoba na pewno będzie w stanie spłacić kredyt. Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego udziela poręczenia tego kredytu - co jest dodatkowym zabezpieczeniem. Poręczenie obejmuje 100 proc. kwoty kredytu wraz z odsetkami i nie zależy od dochodu, nie jest też dodatkowo płatne. 

Nabór wniosków startuje 18 lipca, a termin mija maksymalnie:
1) 21 dni przed rozpoczęciem semestru - jeśli kredytowanie ma obejmować rok akademicki 2022/23
2) 30 września - jeśli kredyt dotyczy roku akademickiego 2021/22.

Na czym polega dofinansowanie? 

Kredyt ma zmienne oprocentowanie i na dzień 13 lipca wynosi ono 9,86%. Jednak do momentu spłaty kredytu, student nie ponosi kosztów odsetek - w tym okresie w całości pokrywa je BGK. W momencie, w którym student zaczyna spłacać kredyt, pokrywa jedynie połowę odsetek - resztę dopłaca BGK. 

Jeśli osoba korzystająca z kredytu przepracuje co najmniej 10 lat po zakończeniu studiów (ten staż musi wypracować w ciągu maksymalnie 12 lat od momentu zakończenia studiów), a pracę będzie wykonywał w publicznym systemie ochrony zdrowia, a dodatkowo uzyska tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową - bank umorzy cały kredyt. 

Decyzję w tej sprawie bank podejmuje wraz z ministrem właściwym do spraw zdrowia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Zdrowia - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42012 )
Array ( [docId] => 42012 )