Elektroniczna rejestracja centralna w służbie zdrowia

Kategoria: Zarządzanie
Data: 18-05-2022 r.

Znamy projekt będący podstawą wdrożenia pilotażowego programu elektronicznej centralnej rejestracji na niektóre świadczenia opieki zdrowotnej. W pierwszej, próbnej fazie, będzie dotyczył jedynie kilku świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. 

Pilotażowy program ma za zadanie sprawdzić, czy elektroniczna rejestracja centralna zdoła zrealizować swoje zadanie w odniesieniu do wszystkich świadczeń. Na początku będzie stosowany jedynie do świadczeń z zakresu kardiologii, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. 

Elektroniczna rejestracja centralna będzie wykorzystywać funkcjonalności systemu teleinformatycznego określonego w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia jako Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. 

Elektroniczna rejestracja jako proces

Przepisy rozporządzenia definiują elektroniczną rejestrację centralną jako pewien proces, do którego wykorzystywany jest wspomniany już system. W procesie tym pacjent (świadczeniobiorca) zgłasza się na określone świadczenie, a system przydziela mu termin wykonania tego świadczenia u konkretnego świadczeniodawcy. Jeżeli pacjent zgłasza się po raz pierwszy i nie jest możliwe przydzielenie mu od razu terminu, trafia ze swoim zgłoszeniem na centralną listę oczekujących. Jak tylko staje się to możliwe, otrzymuje propozycję terminu. 

Rejestracja elektroniczna ma pozwolić pacjentom także samodzielnie wyszukiwać wolne terminy i zgłaszać się konkretnie na nie. Dodatkowo w systemie będzie można także dokonywać zmian terminów oraz rezygnować z wizyty. 

Co ma sprawdzić program pilotażowy? 

Głównym zadaniem programu pilotażowego jest weryfikacja możliwości wyszukiwania wolnych terminów, oraz rejestracji pacjentów z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta. Przewiduje się możliwość korzystania z innych form zgłoszenia, w tym z wykorzystaniem form komunikacji elektronicznej, a nawet telefonicznie bądź osobiście, jednak te dwie ostatnie formy mogą być stosowane jedynie w dniach i godzinach udzielania świadczeń przez świadczeniodawców. 

Oceniany będzie mechanizm przydzielania pacjentom terminów świadczeń, oraz skuteczność wykorzystywanej w tym celu centralnej listy oczekujących. Nowe zadania czekają placówki medyczne, które będą musiały wprowadzić do systemu harmonogram dostępnych świadczeń i z jego pomocą pracować nad tym harmonogramem. 

Nowością będzie możliwość korzystania z teleporad. Odpowiednie narzędzia zostaną udostępnione w ramach Centrum e-Zdrowia. 

Etapy projektu

Projekt rozporządzenia przewiduje dwa etapy programu pilotażowego.  Pierwszy będzie trwał do 30 listopada 2022 r. i obejmuje przygotowanie i realizację tego programu. Chodzi głównie o przygotowanie organizacyjne i techniczne, oraz samo działanie elektronicznej rejestracji centralnej, które też pozwoli zbierać dane i obliczać wskaźniki niezbędne do prawidłowej oceny programu. Wskaźniki o których mowa dotyczą liczby udzielonych świadczeń w następstwie skorzystania przez pacjenta z elektronicznej rejestracji centralnej, z podziałem na zgłoszenia dokonane za pośrednictwem IKE oraz w innej formie, liczbę placówek które realizowały program. 

Podczas drugiego etapu  - etapu ewaluacji, będą analizowane zebrane dane i stworzenie sprawozdania z działania programu pilotażowego. 

Źródło:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wraz z uzasadnieniem, opublikowany na oficjalnym portalu Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41821 )
Array ( [docId] => 41821 )