Zatrudnienie nauczyciela - czy do limitu umów wliczane są umowy na zastępstwo

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Anna Trochimiuk
Data: 08-04-2022 r.

Umowa na zastępstwo nauczyciela a limit umów na czas określony w szkole. Sprawdź, czy do limitu umów na czas określony z Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy, wliczane są umowy na zastępstwo nauczycieli oraz jakie skutki dla limitu umów o pracę w szkole ma zawarcie umowy na zastępstwo.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela każdy nauczyciel, bez względu na stopień awansu zawodowego, może być zatrudniony na czas określony, gdy potrzeba taka wynika z organizacji nauczania lub konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela w pracy. Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 12 okres zatrudnienia na podstawie takiej umowy nie może jednak przekraczać 36 miesięcy.

Ważne: Limitu 36 miesięcy nie stosuje się do umów o pracę na zastępstwo, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 10 ust. 16 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Limit umów o pracę z Karty Nauczyciela:

  • nie dotyczy umów na zastępstwo,
  • nie ogranicza liczby zawieranych umów na czas określony nauczycieli (jest tylko limit czasowy – 36 miesięcy)
  • naliczany jest od nowa, jeśli przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę przekroczy 3 miesiące.

Ważne: Jeżeli między jedną a kolejną umową o pracę na czas określony nauczyciela objętą limitem, nauczyciel zostanie zatrudniony na zastępstwo na okres co najmniej 3 miesięcy, limit będzie liczony od nowa.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Limitu tego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,  jeżeli jej zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 251 § 4 Kodeksu pracy).

Niezależnie od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela czy Kodeksu pracy, umowa o pracę na zastępstwo nie jest wliczana do limitu umów na czas określony.

Istotną różnicą między limitem umów z Karty Nauczyciela a limitem umów z Kodeksu pracy jest to, że ten drugi limit nigdy się nie zeruje. Oznacza to, że zawarcie umowy na zastępstwo pomiędzy umowami na czas określony zawartymi z innych przyczyn, nie sprawi, że limit z Kodeksu pracy będzie liczony na nowo.

Anna Trochimiuk

radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41619 )
Array ( [docId] => 41619 )