Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś

Data: 12-03-2023 r.

Nowy program prewencyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś" ma wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa rolników wykonujących pracę w gospodarstwach rolnych. Niestety, nadal liczba wypadków na wsiach jest niezwykle wysoka. 

Praca w gospodarstwie rolnym jest niezwykle niebezpieczna. Jest to związane między innymi z koniecznością stosowania różnych maszyn i urządzeń, niekiedy o znacznych gabarytach, podczas używania których łatwo o wypadek. Wypadki związane są również z kontaktami ze zwierzętami. Do tego trzeba dołożyć jeszcze trudne warunki atmosferyczne i niestety nadal brak odpowiedniej ostrożności samych pracujących na gospodarstwie. Brak skupienia i koncentracji na wykonywanych czynnościach, brak odpowiednich środków zabezpieczających - niestety przyczyniają się do wypadków, ofiarą których często są również dzieci. 

Drogą do zmniejszenia liczby wypadków jest zachowanie, które ma prowadzić do zmniejszenia ryzyka związanego z pracą w rolnictwie. Ponieważ problem dotyczy całych rodzin, a także osób współpracujących w prowadzeniu gospodarstw rolnych, działania prewencyjne skierowane są do wszystkich wskazanych grup. 

Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś

Program Bezpieczny Rolnik Bezpieczna Wieś ma wzmocnić przekaz prewencyjny. Będzie do tego wykorzystywane wspólne hasło i wspólne logo. Dotychczas stosowane przez KRUS działania prewencyjne mają być w odpowiedni sposób zintegrowane. Do działań tych należą: szkolenia, kampanie, konkursy, stoiska informacyjno-prewencyjne czy publikacje. To także działania na rzecz stosowania odpowiednich zasad produkcji, a także dystrybucji bezpiecznych środków stosowanych w rolnictwie. Swoimi działaniami KRUS ma także zachęcać do stosowania bezpiecznego sprzętu oraz odzieży ochronnej dla rolników.

Ważnym elementem programu ma być wspieranie rozwoju ratownictwa przedlekarskiego na obszarach wiejskich. 

Działalność prewencyjna KRUS

Nad zwiększeniem świadomości samych rolników pracuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Każdego roku stara się dotrzeć do samych zainteresowanych i edukować, wykorzystując kampanie i konkursy poświęcone bezpieczeństwu pracy w gospodarstwie rolnym. Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nowy program prewencyjny, minister rolnictwa wskazał, że w ciągu 30 lat prewencyjnej działalności KRUS udało się osiągnąć spadek liczby wypadków o 80%. To bardzo dobry wynik - jednak jak sam zaznaczył, brakuje jeszcze tych 20%, które - w przełożeniu na liczbę konkretnych wypadków - nie są wcale małą liczbą. KRUS liczy, że dzięki konkursom dobre i bezpieczne praktyki będą także promowane wśród lokalnego społeczeństwa. Sąsiad od sąsiada będzie uczył się jak można pracować bezpieczniej. 

Wizja Zero

Cel jest bardzo ambitny - zgodnie z międzynarodową strategię prewencyjną, do której KRUS przystąpił w 2018 r. o nazwie "Wizja Zero", efektem działań ma być zero wypadków i zero chorób zawodowych. Kasa podejmuje działania w tym zakresie, opierając się na trzech filarach, które mają wpływ na występowanie wypadków:
a) bezpieczeństwo
b) zdrowie
c) dobrostan

Przy okazji uruchamiania nowego programu podano także statystyki wypadkowe za 2022 r. W minionym roku było zgłoszonych 11 969 wypadków, z czego 8 836 z nich skończyło się wypłatą jednorazowych odszkodowań. W 2022 r. 45 osób poniosło śmierć w wypadku. 

Największa liczba zdarzeń była związana z upadkiem - aż 49,2%, rzadziej przyczynami były: uderzenia, przygniecenia, pogryzienia - 12,8%, pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń - 12,1%. Niestety przedstawione dane pokazują, że aż w 57,2% przypadkach to niewłaściwe postępowanie, czyli czynnik ludzki doprowadził do wypadku. 

W 2022 r. przyznano 194 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową. W 173 przypadkach była to choroba zakaźna, głównie borelioza. Choroby obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy były podstawą wypłaty 12 odszkodowań, choroby układu oddechowego - 6 odszkodowań, choroby skóry - 2, jedna osoba otrzymała odszkodowanie w związku z chorobą oczu wywołaną czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42745 )
Array ( [docId] => 42745 )