Dofinansowanie do ubezpieczeń rolniczych w 2023 r.

Data: 20-11-2022 r.

Pojawił się projekt nowych przepisów dotyczących dofinansowania do składek na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Na jaki poziom dofinansowania mogą liczyć rolnicy w 2023 r.?

Zgodnie z projektowanymi przepisami w 2023 r. nadal przewidziane są dopłaty do ubezpieczeń rolniczych. 

 

Ważne: Zarówno w przypadku upraw rolnych jak i w przypadku działalności hodowlanej, dofinansowanie sięga 65% składki z tytułu ubezpieczenia. 

W przypadku upraw 65% składki do 1 ha uprawy, natomiast w przypadku hodowli - 65% składki do jednej sztuki zwierzęcia. 


Zobacz także: Rolnicy otrzymają dopłaty do ubezpieczeń https://www.experto24.pl/sektor-publiczny/finanse-publiczne/rolnicy-otrzymaja-doplaty-do-ubezpieczen.html#.Y3aCz3bMJPY

Przepisy przewidują dopłatę tylko do określonych rodzajów upraw i hodowli. Obejmują uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych. Natomiast dofinansowanie hodowli odnosi się do bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń.

Na podstawie art. 5 ust. 10 ustawy z 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, do 30 listopada każdego roku Rada Ministrów określa poziom dopłat do składek z tytułu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na następny rok. Projektowane rozporządzenie realizuje właśnie wskazaną delegację ustawową. Rozporządzenie przewiduje górną granicę dopłat określoną w ustawie. 

Zgodnie z jej przepisami, dopłaty do składek z budżetu państwa mogą osiągnąć do 65% składki dla producentów rolnych, jeśli zawierają oni umowę ubezpieczenia obejmującą pakiet rodzajów ryzyka, a zakład ubezpieczeń określi stawkę taryfową nieprzekraczającą 9% sumy ubezpieczenia. Wyższa wysokość stawki taryfowej będzie możliwa jedynie dla upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI - odpowiednio 12 i 15% sumy ubezpieczenia upraw. 

Ważne: Po przekroczeniu określonych w ustawie stawek taryfowych, dopłata będzie proporcjonalnie pomniejszana. 

Stawka taryfowa ubezpieczeń obejmujących zwierzęta jest liczona od łącznego ubezpieczenia zwierząt i nie może przekroczyć 0,5%.

Ryzyka, które uwzględnia ubezpieczenie odnoszą się do szkód będących następstwem huraganu, powodzi, nawalnego deszczu, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy oraz ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Z kolei w przypadku zwierząt - ubezpieczenie obejmuje ubój z konieczności, huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi oraz lawinę. 

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia przedstawiono dane, zgodnie z którymi powierzchnia ubezpieczonych upraw wynosi rocznie ok. 3,7 mln ha, zawieranych jest ok. 188 000 szt. umów ubezpieczenia upraw rolnych. Liczba ubezpieczonych zwierząt gospodarskich wynosi ok. 22 mln szt. rocznie (w tym głównie drób), a liczba zawartych umów wynosi ok. 810 szt

Źródło:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r. opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji - legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42390 )
Array ( [docId] => 42390 )