Fundusz Gwarancji Rolnych dopłaci 5% do kredytu

Data: 10-08-2022 r.

Kredyty objęte gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych do końca 2022 r. funkcjonują na zmienionych zasadach. Dotyczą one przede wszystkim wysokości dopłat do oprocentowania, które dla rolników i przetwórców sektora rolno-spożywczego, do końca roku wynoszą 5%. 

Przypominamy, że poziom dopłat został podniesiony do 5%, a wcześniej wynosił zaledwie 2%. Dotyczy to dopłat do oprocentowania kredytu w skali roku. 

Ważne: Nowe zasady obowiązują jedynie dla kredytobiorców, którzy zawarli umowę po 1 lipca 2022 r. Wcześniejsze umowy kredytowe nadal mogą liczyć na dopłaty w wysokości 2% oprocentowania w skali roku. 

Jeżeli roczna stawka procentowa kredytu obrotowego jest niższa, to wysokość dopłaty równa się wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący.

Trzeba również pamiętać, że dopłaty obejmują jedynie kredyty obrotowe, które zostały zaciągnięte w celu utrzymania płynności finansowej w związku z COVID-19. Chodzi o kredyty przeznaczone na bieżące funkcjonowanie działalności gospodarczej, ograniczone terminem 31 grudnia 2022 r.  

Dopłata o której mowa Stanowi pomoc publiczną w przypadku kredytu udzielonego rolnikom oraz przetwórcom produktów rolnych albo pomoc de minimis w przypadku kredytu udzielonego przetwórcom produktów nierolnych.

Aby otrzymać dopłatę konieczne jest złożenie stosownego wniosku, wraz z wnioskiem o udzielenie gwarancji z FGR. Można liczyć na gwarancję w wysokości nawet 80% kwoty kredytu. Przy czym dla rolników maksymalna kwota wynosi 5 mln zł, natomiast dla przetwórców - 10 mln. zł. 

***

Fundusz Gwarancji Rolnych został utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego zadaniem jest wspieranie gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego. Wsparciem tym jest zwiększenie dostępności środków finansowych. Jest to możliwe dzięki udzieleniu gwarancji spłaty a także dopłat do oprocentowanych kredytów. Dzięki temu łatwiej można otrzymać kredyt - z punktu widzenia banków rolnicy i przetwórcy stają się bardziej wiarygodnymi kredytobiorcami. Na taką ocenę z pewnością wpływa fakt ograniczeń związanych z egzekucją z majątku rolników. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu:

  • Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
  • Banku Gospodarstwa Krajowego - portal bgk.pl
Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42093 )
Array ( [docId] => 42093 )