Marnowanie żywności - palący problem

Data: 27-10-2022 r.

W dniu 26 października 2022 r. odbyła się konferencja naukowa pod hasłem "Nie marnuj żywności. Szkoda planety!" - była poświęcona walce z marnowaniem żywności.

Problem marnowania żywności dotyczy także Polski, a biorąc pod uwagę aktualną sytuację polityczno-gospodarczą i walkę o bezpieczeństwo żywnościowe - bardzo aktualny i ważny. Konferencja naukowa była dobrą okazją do przyjrzeniu się skali zjawiska w naszym kraju. Prelegenci przedstawili także obowiązujące przepisy prawa dotyczące tego zagadnienia, a także - co ważne - pokazali dobre praktyki narzędzia, które mogą być wykorzystywane w przeciwdziałaniu marnowania żywności. 

 

Skala problemu

Dane nie są optymistyczne. Na świecie marnuje się nawet 1/3 produkowanej żywności. W Polsce to ok. 5 mln ton rocznie. Najwięcej jedzenia marnują już sami konsumenci, którym przypisuje się aż 60% niewykorzystanej żywności. Konferencja i podjęte przez resort rolnictwa działania informacyjne mają wpłynąć właśnie na zwiększenie świadomości tej grupy.  

I nie chodzi tutaj o wizję całkowitego wyeliminowania marnowania żywności - byłaby piękna, lecz nadmiernie idealistyczna. Ważne jest zminimalizowanie problemu. Wystarczą proste rzeczy, takie jak planowanie zakupów, odpowiedni sposób przechowywania produktów. Najczęściej wyrzucanym produktem jest pieczywo. Na niechlubnej liście zaraz za nim znajdują się świeże owoce i warzywa, a także produkty mleczne i wędliny. Wiele z nich dałoby się uratować stosując po prostu odpowiedni sposób przechowywania. 

Podziel się posiłkiem

Minimalizowanie marnowania jedzenie jest także dzielenie się. I pewnie wiele osób skorzystałoby z tej metody, jednak nie wiedzą w jaki sposób mogą to zrobić. W tym ma pomóc kampania resortu rolnictwa.

Organizacje pozarządowe

Szef resortu rolnictwa podkreślił podczas konferencji ogromną rolę organizacji pozarządowych, które mogą edukować czy nawet pośredniczyć w przekazywaniu niewykorzystanej żywności. 

Ważne: Program dofinansowania centrów przechowalniczych dla organizacji pozarządowych im pomóc w realizacji zadań związanych z przekazywaniem żywności osobom potrzebującym. Jest on realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42305 )
Array ( [docId] => 42305 )