Niekorzystna waloryzacja emerytur rolniczych

Data: 05-07-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie rolników-emerytów. Zasady waloryzacji wprowadzone w marcu przewidują jedynie waloryzację emerytury podstawowej - przez to rolnicy dostali mniej pieniędzy niż gdyby całe świadczenie było nią objęte. Co na to resort rolnictwa? 

Po waloryzacja emerytur rolniczych, do Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęły napływać skargi niezadowolonych rolników.  Waloryzacja przebiega w taki sposób, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego mnoży przez wskaśnik waloryzacji wynoszący 107% jedynie wysokość emerytury podstawowej. Z kolei rolnicy są zdania, że prawdziwa waloryzacja byłaby wtedy, gdyby wysokość całego świadczenia została pomnożona przez wskaźnik waloryzacji. 

 

Matematyczny argument

Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił ten problem do resortu. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że celem waloryzacji jest zapobieganie obniżania poziomu życia emerytów i rencistów. Ma to zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa i ograniczyć społeczne wykluczenie.  Waloryzacja to także niezwykle istotny element konstytucyjnego prawa do zabezpieczenie społecznego. Świadczenia emerytalne oraz rentowe nie mogą tracić swojej realnej wartości w miarę postępującej inflacji - jeśli tak się stanie, prawo do zabezpieczenia społecznego stanie się raczej iluzoryczne. 

Aby uzasadnić potrzebę zmian w przepisach posłużył się dość prostym wyliczeniem matematycznym, pokazującym ile rolnik-emeryt otrzymałby gdyby waloryzacja odnosiła się do całego świadczenia. 

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Pismo z odpowiedzią resortu rolnictwa nie napawa optymizmem. Zapowiada jedynie, że zostały już podjęte prace nad przygotowaniem odpowiedniego, bardziej adekwatnego mechanizmu waloryzacji emerytur i rent dla rolników. 

Z odpowiedzi wynika również, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać rolnikom - nie można po prostu pomnożyć całego świadczenia, bez poprzedzenia tego analizą skutków oraz analizą możliwości budżetowej państwa. 

Ważne: Rolnicze świadczenie emerytalno rentowe w ponad 90% składa się z dotacji z budżetu państwa. 

Resort prosi więc o cierpliwość, wskazując, że zastosowaną formą wsparcia dla rolników-emerytów są także:
1) zmniejszenie podatku
2) 13. emerytura
3) 14. emerytura

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41981 )
Array ( [docId] => 41981 )