Ochrona nazw geograficznych i oznaczeń produktów tradycyjnych

Data: 12-11-2022 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował przepisy, których celem jest ochrona oznaczeń geograficznych tradycyjnych produktów rolnych i środków spożywczych. Dotyczy to także napojów spirytusowych i win. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych.

Nowe przepisy zakładają ochronę dla 3 rodzajów produktów:
1) produkty rolne i środki spożywcze
2) wina
3) napoje spirytusowe. 

Zmiana polega przede wszystkim na tym, że wszystkie zasady zostały zebrane w jednym akcie prawnym. Takie spójne zasady zebrane w jednym miejscu ułatwią kontrolę, a co za tym idzie łatwiej będzie egzekwować ochronę dla nazw zarejestrowanych już w Unii Europejskiej. 

Nowa ustawa przede wszystkim ma określać warunki ochrony nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych lub środków spożywczych. Przepisy - tak jak wspomnieliśmy już wcześniej - odnoszą się również do oznaczeń geograficznych win i napojów spirytusowych, a także określeń tradycyjnych produktów z sektora win.

Istotna zmiana polega również na zebraniu w ustawie wykazu zadań oraz właściwości organów i jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za kontrolę i certyfikację artykułów spożywczych. Jednak to dotyczy jedynie produktów, które posiadają: chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne albo są gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami.

Nowością będzie powołanie Rady do spraw Oznaczeń Geograficznych i Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności. W jej skład mają wchodzić: przewodniczący, który reprezentuje ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi a także 10 członków. Osoby wchodzące w skład rady będą musiały posiadać odpowiednią wiedzę w zakresie produktów regionalnych i tradycyjnych. Resort rolnictwa rozumie przez to wiedzę o technologii produkcji żywności, enologii, etnografii, prawa własności przemysłowej oraz polskiej tradycji i kultury. Zadaniem Rady ma być wydawanie opinii na temat:
- wniosków dotyczących rejestracji i cofnięcia rejestracji
- wniosków o wprowadzenie zmian w specyfikacji produktu
- sprzeciwów krajowych do wniosków o rejestrację.
Zakłada się, że nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42359 )
Array ( [docId] => 42359 )