Ubezpieczenie produkcji rolnej - podsumowanie 3-letniego projektu

Data: 24-12-2022 r.

Na konferencji naukowej zorganizowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiono efekty trzyletniego projektu realizowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG 1. Projekt poświęcony bym ubezpieczeniom produkcji rolnej. 

Badania miały dać odpowiedź na niezwykle ważne pytanie - dlaczego rolnicy nie chcą wykupować polis ubezpieczenia produkcji rolnej? Z czego wynika ten brak skłonności do wybierania ubezpieczenia? 

O tym, że rolnicy nie są przekonani do ubezpieczeń pokazuje chociażby konieczność wprowadzenia programów przewidujących dopłaty do ubezpieczeń. Na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty do składek producentów rolnych sięgają nawet 65%, jeśli zawierają oni umowę ubezpieczenia obejmującą pakiet rodzajów ryzyka, a zakład ubezpieczeń określi stawkę taryfową nieprzekraczającą 9% sumy ubezpieczenia. Wyższa wysokość stawki taryfowej będzie możliwa jedynie dla upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI - odpowiednio 12 i 15% sumy ubezpieczenia upraw. 

Przeprowadzono badania ankietowe w ponad 600 gospodarstwach rolnych. Producentów rolnych pytano także o nowe produkty ubezpieczeniowe obejmujące nadwyżki w produkcji zwierzęcej, ubezpieczenie przychodów, czy produkty mające wprowadzić instrumenty stabilizujące dochód. 

Efekty badań pozwoliły stworzyć nowe rekomendacje dotyczące udoskonalenia systemu zarządzania ryzykiem, które ma doprowadzić do poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa. 

W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju GOSPOSTRATEG 1 realizowany był trzyletni projekt o nazwie „Ubezpieczenia gospodarcze w holistycznym zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu”. 

Za realizację odpowiedzialne było konsorcjum projektowe AGRI-RISK w którego skład wchodziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako lider konsorcjum, a także: IERiGŻ-PIB w Warszawie, IUNG-PIB w Puławach, UE w Poznaniu oraz SGGW w Warszawie. Pracę wykonywał kilkunastoosobowy zespół ekspertów, specjalizujących się w badaniach nad ryzykiem utraty dochodów w rolnictwie oraz zagadnieniach związanych z ubezpieczeniami. Wsparcia w badaniach udzielali eksperci z Holandii i Szwajcarii oraz doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w Polsce. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42505 )
Array ( [docId] => 42505 )