Złóż wniosek o wymianę słupów chmielowych

Data: 22-03-2023 r.

Tylko do 31 marca plantatorzy chmielu mogą ubiegać się o dofinansowanie. Dotyczy to wymiany słupów chmielowych impregnowanych kreozotem na takie, których konstrukcja jest mniej uciążliwa dla środowiska. Czasu zostało niewiele. Wysokość wsparcia jakie można osiągnąć to 120 tys. zł, natomiast młodzi rolnicy mogą liczyć aż na 140 tys. 

Aby złożyć wniosek trzeba skorzystać Platformy Usług Elektroniczny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (PUE ARiMR). Konieczne jest także spełnienie kilku warunków. Wsparcie jest dedykowane podmiotom zajmującym się produkcją chmielu na terenie Polski, posiadających numer identyfikacyjny. Mowa tutaj o numerze identyfikacyjnym nadanym w trybie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Jeśli o dofinansowanie będzie ubiegała się osoba fizyczna, to musi być ona pełnoletnia. Z pomocy może także skorzystać osoba prawna i jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej, jeśli posiada status mikro, małego bądź średniego przedsiębiorstwa. 

Otrzymane środki można wykorzystać zarówno na zakup, jak i wszelkie czynności niezbędne do wymiany starych słupów, czyli także demontaż, transport i montaż nowych. Montaż może dotyczyć rzecz jasna jedynie takiej samej powierzchni, na której dokonano demontażu starych słupów. 

O pomoc można się ubiegać maksymalnie na 5 ha upraw. 

Inwestycja musi być zrealizowana w ciągu 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o objęcie wsparciem. Trzeba także pamiętać, że wymiana konstrukcji może się odbywać jedynie w okresie spoczynku roślin. 

Pieniądze można otrzymać jeżeli:
a) złożony wniosek jest kompletny i zawiera wszystkie załączniki - należą do nich m.in. oświadczenie o wielkości przedsiębiorstwa, o zgodności przedsięwzięcia z zasadą DNSK, oświadczenia właściciela bądź współwłaściciela czy współposiadacza nieruchomości o wyrażeniu zgody na taką inwestycję, oświadczenie współmałżonka wnioskodawcy, współwłaściciela, współmałżonka współwłaściciela w którym wyraża zgodę na inwestycję)
b) sam wnioskodawca spełnia warunki, od których uzależnione jest wsparcie
c) wnioskodawca i przedsięwzięcie spełniają wszystkie kryteria wyboru przedsięwzięć, zgodnie z regulaminem. 

Wsparcie jest udzielane zgodnie z kolejnością składania wniosków i tylko do wyczerpania przeznaczonej na ten cel kwoty. 

Wniosek jest oceniany w ciągu maksymalnie 30 dni, przy czym w tym okresie mają się także zmieścić ewentualne uzupełnienia i wyjaśnienia. Jeśli przedsięwzięcie zostało skierowane do przeprowadzenia czynności kontrolnych w miejscu jego realizacji - wniosek oceniany jest do 60 dni. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42778 )
Array ( [docId] => 42778 )