Zmiany w emeryturach rolniczych

Data: 06-10-2022 r.

Pojawił się projekt nowych przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim zasad waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących rolnikom. 

Przygotowujący projekt nowych przepisów resort rolnictwa i rozwoju wsi dostrzega kilka problemów, które nowa ustawa ma rozwiązać. Jako pierwszy wskazywany jest poziom waloryzacji rolniczych rent i emerytur, który zdaniem Ministerstwa Rolnictwa nie jest odpowiedni. Przepisy o zabezpieczeniu społecznym w obecnym brzmieniu nie zawierają także mechanizmów rekompensujących opłacanie podwójnej składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe przez osoby, które prócz działalności rolniczej prowadzą dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą lub opłacają dodatkową składkę z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Za konieczne uznano również doprecyzowanie przepisów o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 28 kwietnia 2022 r. w części dotyczącej rehabilitacji leczniczej, w szczególności osób uprawnionych do renty rodzinnej. 

Co się zmieni? 

Nowelizacja zakłada powiązanie wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Podstawą wymiaru rolniczych świadczeń emerytalno rentowych jest emerytura podstawowa. Wskazane świadczenia wypłaca się w wysokości odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej. 

Od 1 marca 2022 r. emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł. natomiast najniższa emerytura wynosi 1338,44 zł. Kwoty te mają być wyrównane podczas przyszłorocznej waloryzacji. 

Nowe przepisy pozwalają także uzyskać dodatek do emerytur rolniczych. Zasady uzyskiwania tego dodatku mają być zbliżone do zasad na podstawie których jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych. Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które opłacają podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub też opłacają składkę dodatkową w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, którego powierzchnia przekracza 50 ha przeliczeniowych. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42231 )
Array ( [docId] => 42231 )