Świadectwo fitosanitarne dostępne w wersji elektronicznej

Kategoria: Uprawy
Data: 04-07-2022 r.

Łatwiejsze procedury certyfikacji produktów rolnych, które mają być eksportowane do państw trzecich zaczęły obowiązywać 1 lipca 2022 r. Od tego dnia Świadectwa fitosanitarne będą mogły mieć formę elektroniczną.

Nowe zasady certyfikacji eksportowej obowiązują od 1 lipca 2022 r. Upraszczają i ułatwiają procedury związane z eksportem polskich produktów rolnych. Zmiany są odpowiedzią na potrzeby rolników i eksporterów. Świadectwa fitosanitarne mogą być wydawane w formie elektronicznej, ale nadal dostępna będzie również forma papierowa. 

O czym mówi świadectwo fitosanitarne?

W dokumencie określanym jako świadectwo fitosanitarne potwierdzony jest stan zdrowotności eksportowanych roślin i innych produktów. 

Kiedy potrzebne jest świadectwo fitosanitarne?

Świadectwo fitosanitarne jest dokumentem niezbędnym dla eksportu i reeksportu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów z Polski do państw nienależących do Unii Europejskiej. 

Ważne: Świadectwo fitosanitarne nie jest potrzebne do eksportu dokonywanego zarówno na terenie Unii Europejskiej jak i do Szwajcarii. 

Dokument wystawiany jest z uwzględnieniem polskich i międzynarodowych przepisów, z naciskiem na uwzględnianie przepisów państwa, do którego produkty mają być eksportowane. Wymagania tego państwa będą głównym wyznacznikiem dla wystawionego świadectwa. 

Ważne: Świadectwo fitosanitarne wystawia wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa tylko wówczas gdy taki dokument:
1) jest wymagany przez państwo, do którego towar jest eksportowany
2) jest wymagany przez państwo przez teren którego towar będzie się przemieszczał. 

Właściwość wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa określa się ze względu na:
a) miejsce prowadzenia uprawy
b) miejsce wytwarzania
c) miejsce składowania
d) miejsce łączenia roślin, produktów roślinnych, przedmiotów eksportowanych lub eksportowanych.

Do wniosku należy dołączyć cały szereg dokumentów, w tym m.in potwierdzające przeprowadzenie czyszczenia i odkażania (jeśli są wymagane w docelowym państwie), pozwolenie importowe, Inspektor sprawdzi czy towar w ogóle wymaga zaopatrzenia w świadectwo fitosanitarne w państwie do którego ma być eksportowany, a także czy możliwe jest uzyskanie informacji o regulacji prawnej i wymaganiach docelowego państwa. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
Informacja opublikowana w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców - biznes.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41977 )
Array ( [docId] => 41977 )