Obligacje Skarbu Państwa bez podatku bankowego

Data: 10-11-2022 r.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy, niektóre instytucje zostaną zwolnione z obowiązku opłacania tzw. podatku bankowego. Dotyczy to m.in. obligacji służących finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju. Zmienione zostaną również zasady ograniczającej stabilizującej reguły wydatkowej SRW.

Przyjęty przez Sejm projekt zakłada zmianę ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Jego autorem jest resort finansów. Zgodnie z nowymi przepisami Papiery wartościowe, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa - czyli m.in. obligacje, które finansują programy BGK czy PFR - nie będą objęte podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Rozwiązanie ma zastosowanie także do wartości aktywów wynikających z transakcji odkupu. 

 

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów, koszty podatku ponosi Skarb Państwa, na którym ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia sfinansowania obsługi i wykupu obligacji - stąd potrzeba zmiany. 

Inną zmianą jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą dodatkowe wydatki będące konsekwencji agresji Rosji na Ukrainę i idącym za tym wzrostem cen energii i wzrostem inflacji, zostają wyłączone z zastosowania ograniczeń stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) w roku 2022. 

Na zmiany wyraziła zgodę Komisja Europejska. 

Z ograniczającej reguły SRW zostały wyłączone wydatki ponoszone na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wydatki związane ze wspieraniem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym oraz wspieraniem świadczeniobiorców, głównie emerytów i rencistów, którego wymaga rosnąca inflacja. Z reguły wyłączone zostaje także finansowanie sił zbrojnych. 

Kwota tych wydatków zostanie przedstawiona w sprawozdaniu z wykonania budżetu w 2022 r. 

Nowe przepisy są uzasadniane koniecznością elastyczności, która musi pozwolić polityce fiskalnej dostosowywać się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Szczególnie ważne jest wykorzystanie tej elastyczności dla wspierania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. 

Znowelizowane przepisy odpowiadają również założeniom jednego z kamieni milowych KPO odnoszącego się do stabilizującej reguły wydatkowej. Ma zastąpić przepisy z ustawy z 7 października 2022 r. ograniczającej wzrost cen energii, zgodnie z którym z nieprzekraczalnego limitu wydatków ustalonego w ustawie budżetowej wyłączone zostać miały na 2022 i 2023 r. poniesione ponad limit wydatki państwowych funduszy celowych, funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego na podstawie odrębnych ustaw, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42354 )
Array ( [docId] => 42354 )