Brak reklamacji a odpowiedzialność przewoźnika za skradziony towar

Kategoria: Dokumentacja
Autor: Michał Dynerowicz
Data: 11-05-2022 r.

Procedura dochodzenia roszczeń za skradziony towar wydaje się stosunkowo prosta. Sytuacja komplikuje się, gdy towar zostanie skradziony częściowo. Jeszcze więcej wątpliwości pojawia się, gdy przewoźnik złoży dokumenty do ubezpieczalni, ale zlecający do nich się nie odniesie - nie złoży reklamacji. Czy w sytuacji braku reklamacji, to przewoźnik musi zapłacić za kradzież, gdy ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania? A jeżeli tak, to w jakiej wysokości – w całości, czy w części?

Pisemne reklamacje

Pisemne zastrzeżenia (reklamacje) są niezbędne wyłącznie w sytuacji, gdy chodzi o braki niewidoczne, których nie dało się zauważyć w momencie dostawy, a także, gdy chodzi o szkodę spowodowaną opóźnieniem w przewozie.

 

Pisemna reklamacja nie będzie niezbędna do prawidłowego dochodzenia roszczenia przez nadawcę, w sytuacji gdy sprawa dotyczyć będzie widocznych braków w przewożonym ładunku, a zastrzeżenia w tym zakresie złożone zostaną w momencie dostawy towaru odbiorcy. W takich sytuacjach wystarczająca może okazać się adnotacja o braku części towaru. Oczywiście może pojawić się problem natury dowodowej, w sytuacji gdy, adnotacja nie wskazuje np. ilości braku.

Odpowiedzialność przewoźnika za skradziony towar

Przewoźnik zobowiązany jest wyrównać całą szkodę w prawnie chronionym mieniu odbiorcy. Istnieją też pewne metody zmniejszenia wysokości odszkodowania, ale możliwości ich zastosowania zawsze wynikają ze stanu faktycznego sprawy i nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie bez wglądu w dokumenty.

Ważne: Przewoźnik powinien zacząć od analizy dokumentów traktujących o odmowie wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Być może w tych dokumentach znajdzie i dla siebie wskazówkę postępowania.

Przykład obliczenia maksymalnej wysokości odszkodowania

Założenie: Państwem sądu jest Polska, wartość odszkodowania jest ustalana na dzień 12 kwietnia 2022 roku, dokumenty na brak towaru w kwocie 5000 funtów.

Co do zasady można skorzystać z ograniczenia wysokości odszkodowania do wartości 8,33 jednostki rozrachunkowej za każdy kilogram masy brutto utraconego ładunku. Jednostka rozrachunkowa (SDR) to pewien rodzaj wirtualnej waluty utworzonej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na dzień 12 kwietnia 2022 roku wartość 1 SDR wynosi 5,875990 zł. Zatem maksymalna wysokość odszkodowania za jeden kilogram masy brutto utraconego ładunku wynosi 48,9469967 zł (8,33 x 5,875990 zł).

Przyjmując wartość obciążenia na kwotę 5.000,00 funtów (27.909,50 zł), to maksymalna wysokość odszkodowania dotyczyłaby około 570 kg ładunku na dzień 12 kwietnia 2022 roku.

A zatem w analizowanym przykładzie:
1. W przypadku gdy waga utraconego towaru byłaby niższa niż 570 kg, to znaczy, że wysokość odszkodowania powinna być ograniczona.
2. W przypadku gdy waga utraconego towaru byłaby wyższa niż 570 kg, to znaczy, że maksymalna wysokość odszkodowania nie została osiągnięta.

Ważne: Oczywiście nie zawsze stosuje się ograniczenia dotyczące maksymalnej wysokości odszkodowania. Jeżeli np. do szkody doszło w wyniku złego zamiaru lub niedbalstwa przewoźnika, to wtedy ograniczenie nie ma zastosowania, a przewoźnik odpowiada w pełnej wysokości szkody. To samo dotyczy sytuacji, gdy w liście przewozowym, nadawca skutecznie zastrzegł wyższą wartość ładunku.

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41790 )
Array ( [docId] => 41790 )